Türkiye’nin İsrail’e uyguladığı boykot nedeniyle İsrail’de inşaat hammaddelerinin fiyatları artmaya devam ediyor

İsrailli ekonomi gazetesi Globes’a göre, inşaat için bitirme ürünleri pazarlayan ve dağıtan İsrailli şirket Sinai Store, geçtiğimiz günlerde müşterilerine beyaz çimento fiyatlarında yüzde 30, yalıtım ürünlerinde yüzde 18 ve alçı fiyatlarında yüzde 12’lik bir artış olduğunu duyurdu.

Şirket ayrıca boya ürünleri, silah ürünleri ve diğer ürünlerde de artış yaptığını duyurdu.

Şirketin ürünlerindeki artışların çoğunun 1 Haziran’da başlaması planlanıyor, ancak çimento fiyatlarındaki artış 8 Mayıs’ta yürürlüğe girdi.

YEREL FABRİKALAR KAPILARINI KAPATTI

Gazete, çimentonun son yıllarda Türkiye’den en çok ithal edilen ürünlerden biri olduğunu, öyle ki Har Tov Cement ve Nesher gibi yerel fabrikaların kapılarını kapattığını ya da faaliyetlerini önemli ölçüde azalttığını kaydetti.

Tambur Boya Şirketi, müşterilerine tedarik ettiği boya ve inşaat ürünlerine birkaç gün içinde yürürlüğe girecek olan yüzde 5’lik bir zam yaptığını duyurdu.

Newman Group’un çelik fiyatlarının ton başına yüzde 9, yalıtım camı ürünlerinin fiyatlarının ise yüzde 20 oranında arttığını açıklayan Raf-Berih, bu durumu açıkça Türkiye’nin İsrail’i boykot etmesine bağladı.

Şirket, bu hamlenin küresel ekonomik istikrarsızlık, İsrail ve bölgedeki “Demir Kılıçlar” savaşının etkisi, Türkiye ile ticaret kısıtlamaları, yüksek dolar fiyatları ve artan navlun ve emtia fiyatlarının bir sonucu olduğunu kaydetti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir